Blog : Web Site Hızı Ölçme Araçları

No Comments

Merhabalar Marmaris Web ziyaretçileri,

Bu yazımızda web sitenizin hızını ölçebileceğiniz, bu hızı etkileyen faktörlerin detaylı raporlarını alabileceğiniz ve öneriler görebileceğiniz en bilinen uygulama / web site araçlarını tanıtacağız. Biliyorsunuz ki Google SEO olarak web site hızına çok önem vermekte, bunu mobil ve masaüstü olarakta ayırmakta. SEO kurallarının hemen hemen en başında gelen kurallardan biri site hızı, site sayfa yükleme değerleridir. Bu konudada arama motorları haklı gözüküyor. Hızı ile işkence çektirecek sitelere bir arka plana atmakla ziyaretçilerin sağlıklı web dolaşımını sağlıyor.

O zaman başlayalım.

Google arama motorunun kendi yazılımı olan PageSpeed Insights ile web sitenizin hem mobildeki açılış hızını  hemde masaüstü bilgisayardaki açılış hızlarını ölçebiliyorsunuz. Bu işlemi google’ın PageSpeed sayfasında bulunan analiz kısmına hızını öğrenmek istediğiniz web sayfasının tam adresini yazarak başlayabiliyorsunuz. PageSpeed test sonucunda mobil ve masaüstü için ayrı olarak 100 üzerinden bir puanla açılış hız raporunuzu size sunuyor.

Raporlamanın en güzel yanı biraz alt tarafa baktığınızda PageSpeed size hızınızı nasıl arttırabileceğiniz hakkında önerilerde bulunuyor. Site hızını etki eden fotoğraftan tutun java koduna kadar hepsini listeliyor. Diğer bir ayrıntı PageSpeed ile her sayfayı ayrı ayrı analiz edebiliyor olmanız. Bir sitenin Anasayfası ile iletişim sayfası sonuç değerleri birbirini tutmayabilir. Bu karşılaştırmalar ile hangi sayfaya nasıl aksiyonlar uygulayacaksınız rahatça karar verebilirsiniz.

Web Page Test diğer araçlara göre sorgulama öncesinde sunduğu seçeneklerle bir adım öne geçmeyi başarıyor. Harita üzerinden sorgulama sunucusu seçimi, tarayıcı belirleyebilme gibi temel seçeneklerin yanı sıra. “Advanced Settings” kısmında bağlantı türü belirleme, testin kaç defa yapılacağını ayarlama, video kaydetme, DOM elementlerini yönetme, web sayfası ögelerini dışarıda bırakma gibi oldukça detaylı seçenekler bu uygulamada sunulmaktadır.  Uygulamanın sonuç ekranıda gayet sade ve şık tasarımla anlaşılır biçim almakta

Web sitenizin açılış hızını başka sitelerle karşılaştırarak sonuçta harf notu gösterimi yapan Gtmetrix, “Page Speed Grade” ve “YSlow Grade” harf değeleriyle de bu gösterimi yapabilmekte. Bunun yanı sıra sayfanın sağ kısmında sayfaların yüklenme hızı, sayfa boyutu, hacmi gibi seçenekleride göstermekte. GTmetrix, sayfa açılış hızına etki eden durumların kritik olanlarından daha az önemli olanlarına göre bir sıralama yapmakta ve bu sayede web sitenizdeki hangi ögelerle ilgilenmeniz gerektiği hakkında size yol göstermekte. Siteye ücretli üyelik yapma gibi seçenekte var. Ücretli üyelik ile  zamanlanmış test ve raporlama, PDF rapor gönderimi vb. gibi çeşitli ek araçlar mevcuttur.

 

Bu araçlar ile site hızınızı en az haftada 1, yeni içerik veya eklenti / kod eklemeniz durumunda anında ölçmenizi tavisye ederiz. Google sıralama algoritmasında üst sıralara çıkmak için gözardı etmeyeceğiniz bir konu olan web site hızını etkileyen baş faktörleri ele alan bir yazı yakında paylaşacağız. Bizi mutlaka takip edin.

Blog

Dijital Pazarlama dünyasında öncelikle yeni aralara eski ve önemli bilgi ve haberleri sizler için yazıyoruz

Ücretsiz Analiz İsteyin

Ücretsiz analizimiz ile; Dijital Pazarlamada ne durumdasınız ?Google sıralama ve puanlarınız?  anahtar kelimelerinizin durumu? Rakiplerinizin davranışları gibi raporlar hazırlıyoruz

Yeniliklerden haberdar olun!

Diğer blog yazıları

Hepsini görün

Yorum Yazın